Smak jedzenia, podobnie jak konkretna piosenka, potrafi momentalnie zabrać cię do przeszłości. Lepienie pierogów przypomina mi o mojej babci, która była w mojej rodzinie niekwestionowaną królową pierogów. Jako dziecko, spędziłam wiele popołudni przy jej kuchennym stole, przyglądając się jak zagniata ciasto i klei perfekcyjne pierogi, wypełnione duża ilością pysznego farszu (uwielbiałam te letnie, z borówkami). Niestety, wtedy gotowanie wogóle mnie nie interesowało więc nie wypytałam się jej o wszystkie kulinarne sekrety, o które zapytać już nie mogę. Ciekawi mnie co powiedziałaby na mój dzisiejszy przepis – czy myślałaby, że to profanacja czy zasmakowałyby jej moje pierogi z kapustą zainspirowane kuchnią azjatycką…Tak czy inaczej, myślę, że gdyby zobaczyła stos ręcznie ulepionych pierogów byłaby dumna, że w jakiś tam sposób przejełam jej pasję do gotowania.
Sekretem dobrych pierogów jest cieńutkie ciasto. Ponieważ czerwona kapusta jest…no cóż…czerwona, nie martw się jeśli nadzienie będzie prześwitywać przez ugotowane pierogi – to znak, że ciasto jest takie jakie być powinno – cieńkie. Oczywiście, jak każde pierogi, te też można zjeść prosto z wody, ale polecam lekkie podsmażenie ich na patelni po ugotowaniu, bo są wtedy o niebo lepsze.
Uprzedzam, że nie da się zaprzestać na małej porcji, więc jeśli planujesz zrobić dodatkową partię „na zapas” to ją niezwłocznie ukryj. Po swoim długim niedzielnym biegu Duncan skonsumował 40 sztuk i rozglądał się po kuchni za kolejną porcją.
- porcji: 4
Składniki
FARSZ
- 450 g czerwonej kapusty, drobno posiekanej
- 150 g kapusty kiszonej*
- 1 cebula, drobno pokrojona
- 2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
- 2 łyżeczki sosu Sriracha (lub chilli do smaku)
- 2 kopiate łyżeczki świeżego imbiru, startego
- 2 garście świeżej kolendry, drobno pokrojonej
- 2 garście fistaszków, drobno posiekanych
- 2 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 2 łyżki oliwy
- mielony pieprz
- 1 łyżeczka pasty miso** (niekoniecznie)
CIASTO
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki + 2-3 łyżek gorącej wody
- 1 łyżeczka miałkiej soli morskiej
- 1 łyżka oliwy
LEKKI SOS
- 4 łyżki ciemnego sosu sojowego
- 4 łyżki soku z limonki
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżeczki brązowego cukru
- pokrojona dymka do przybrania
Przygotowanie
- (FARSZ) Podgrzej oliwę na patelni. Zeszklij cebulę, dodaj czosnek i imbir i smaż przez kolejną minutę, ciągle mieszając. Wrzuć poszatkowaną czerwoną kapustę i kiszoną kapustę. Gdy czerwona kapusta jest podduszona, dodaj wszystkie przyprawy, kolendrę i posiekane fistaszki. Dostosuj sól i chilli/Sriracha do smaku. Duś jeszcze chwilę aż wszystkie smaki się ładnie połączą. Ja zwykle przygotowuje farsz dzień wcześniej i wkładam do lodówki na noc bo na drugi dzień smakuje lepiej.
- (CIASTO) W dużej misce, pomieszaj mąkę z solą. Dodaj 1/2 szklanki gorącej wody i łyżkę oliwy. Całość wymieszaj drewnianą łyżką a potem zacznij wyrabiać rękami. Ciasto będzie potrzebować trochę więcej gorącej wody – bardzo ważne jest by dodawać ją stopniowo, łyżka po łyżce. Ja dodaje 2-3 łyżki gorącej wody by osiągnąć ciasto o właściwej konsystencji. Ciasto wyrabiaj przez kilka minut aż stanie się jednolite. Odłóż je na 30 minut, przykryte bawełnianą ścierką lub nakłutą (by mogło oddychać) folią samoprzylepną żeby nie wyschło.
- Po 30 minutach, rozwałkuj je do grubości ok 1-2mm na lekko posypanym mąką blacie. Im cieńsze ciasto, tym lepsze pierogi. Za pomocą odwróconej szklanki wytnij w nim krążki. Połóż każdy krążek na dłoni i umieść kopiatą łyżeczkę farszu pośrodku. Złóż krążek na pół i palcami sklej jego brzegi. Układaj ulepione pierogi na posypanej mąką powierzchni, przykryj ścierką by nie wyschły.
- Zagotuj duży garnek wody, wrzuć 10 pierogów. Od momentu kiedy woda ponownie się zagotuje, gotuj je przez 3-4 minut (w zależności od grubości ciasta). Wyłów je i połóż na talerzu. Powtórz aż ugotujesz wszystkie pierogi.
- Podgrzej odrobinę oliwy na patelni. Ułóż pierogi na rozgrzanej oliwie. Smaż aż zarumienią się z jednej strony, po czym przewróć je na „drugi bok”.
- Połącz wszystkie składniki na sos w miseczce, dopraw do smaku.
Uwagi
*Jeśli nie masz pod ręką kapusty kiszonej, możesz dodać więcej czerwonej kapusty i doprawić octem winnym/limonką by nadzienie miało kwaskowaty smak. Kwaszenie kapusty jest bardzo proste – wkrótce pokażę ci jak łatwo to zrobić w domu.
** Użyłam Barely Miso firmy Clearspring