Baba ganoush – pasta z bakłażana

baba ganoush sposób podania

Baba Ganoush to brzydsza siostra hummusu. Potrawa ta wygląda niezbyt imponująco, wręcz nieapetycznie, ale jej wyjątkowy smak łatwo podbija serca. Podobnie jak hummus, ta pasta z wędzonego bakłażana jest podstawą kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego i każdy z nich, z Grecją włącznie, ma swoją własną wersję (w Grecji nazywana jest sałatką: Melitzanosalata/μελιτζανοσαλάτα). Pomimo różnic, wszystkie wersje wykorzystują prostą metodę przygotowania bakłażana i genialnie dobrane przyprawy by nadać temu niepozornemu warzywu wyśmienity smak. O tym, że jest to naprawdę rarytas świadczy chociażby to jak Francuzi nazwali swoją wersję tej potrawy: kawior z bakłażanów (caviar d’aubergines).

Najlepszą metodą przygotowania bakłażanów by uzyskać wędzony posmak jest upieczenie ich bezpośrednio nad palnikiem gazowym lub na grillu. Ponieważ wyspy greckie nie są podłączone do instalacji gazowej i jest jeszcze zbyt wietrznie by rozpalać grilla (tak, nawet tu kiedyś kończy się lato), do przygotowania bakłażanów musiałam wykorzystać mój piekarnik w funkcji grilla. Jeśli jesteś szczęśliwą/ym posiadaczką/em kuchenki gazowej, nakłuj bakłażany w kilku miejscach (jak na zdjęciu poniżej) i przy pomocy szczypców do grilla trzymaj każdego bakłażana nad płomieniem obracając go co jakiś czas aż skórka zrobi się czarna i zapadnięta a miąższ stanie się miękki. Baba ganoush smakuje najlpeiej na drugi dzień (w temperaturze pokojowej) w towarzystwie świeżego pieczywa i innych dań typu „mezze”. I to najlepiej al fresco!

baba ganoush składniki

przygotowywanie bakłażanów

stół zastawiony mezze

Składniki

 • 6 średnich bakłażanów
 • 5 łyżkek soku z cytryny
 • 3 łyżki tahiny
 • 1 niepełna łyżeczka soli
 • 1½-2 ząbków czosnku, zmiażdżonych
 • 1 łyżeczka syropu klonowego lub miodu
 • świeżo zmielony pieprz
 • garść pestek granatu
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • garść świeżej pietruszki lub mięty, drobno posiekanej

Przygotowanie

 1. Nakłuj bakłażany w kilku miejscach nożem by para wytworzona podczas pieczenia miała ujście. Jeśli masz kuchenkę gazową, przy pomocy szczypców do grilla trzymaj każdego bakłażana nad płomieniem obracając go co jakiś czas aż skórka zrobi się czarna i zapadnięta a miąższ stanie się miękki. Jeśli masz jedynie do dyspozycji kuchnkę elektryczną, nastaw piekarnik w funkcji grilla na 225° C. Piecz bakłażany przez około 50 minut, przewracając je co 15 minut by upiekły się równomiernie z wszystkich stron. W trakcie pieczenia, z bakłażanów zacznie wyciekać sok, więc warto położyć brytwankę na dno piekarnika.
 2. Gdy upieczone bakłażany trochę ostygną, przekrój je na połowę i łyżką wydrąż upieczony miąż. Połóż go na sito na około godzinę by pozbyć się nadmiaru wody.
 3. Przy pomocy ręcznego blendera zmiksuj bakłażany na jednolitą pastę. Dopraw sokiem z cytryny, tahiną, czosnkiem, odrobiną syropu klonowego (by zbalansować kwaśny smak), solą i pieprzem.
 4. Przed podaniem (pasta smakuje najlepiej dzień po przygotowaniu), polej oliwą z oliwek, posyp ziarnami granatu i świeżymi ziołami.