Czekoladowe kubeczki chili z malinami

czekoladowe kubeczki chili z malinami zbliżenie

Zgodnie z obietnicą mam dziś dla was coś słodkiego. Tym razem, zrobiłam kosmiczną ilość (70! i prawie już ich nie ma…) malutkich czekoladowych kubeczków z lekko pikantnym czekoladowym kremem, który świetnie kontrastuje ze słodkim nadzieniem malinowym. Czekolada i maliny to jedno z moich ulubionych połączeń. Uwielbiam maliny i nigdy nie mogę się doczekać kiedy będą w sezonie. Niestety od dwóch lat nie mam szczęścia bo tu na mojej małej Greckiej wyspie jest dla nich za gorąco więc nikt ich nie hoduje. Jak tylko wyjechaliśmy na wakacje w sierpniu, z pasją rzuciłam się na wszelkie stragany z malinami i wszystko co kupiłam spożyłam (a raczej wciągnełam) na miejscu. Ciągle mi było mało, a najlepsze były te prosto z krzaczka, z ogrodu mojej cioci! Teraz już jesteśmy z powrotem w Grecji a poza tym jest i tak grubo po sezonie więc do moich malinowych kubeczków użyłam dobrej jakości dżemu. Ma to swoje dobre strony bo dzięki temu przepis jest trochę mniej pracochłonny. Nie zniechęcaj się faktem, że namawiam do utemperowania czekolady przed zrobieniem kubeczków. Jeśli ta czynność cię przeraża lub nie masz na to czasu to użyj roztopionej czekolady. Czy zdecydujesz się podjąć wezwanie utemperowania czekolady czy nie to obiecuję, że nie pożałujesz zrobienia tych kubeczków!

czekoladowe kubeczki chili z malinami wypełnione dżemem

czekoladowe kubeczki chili z malinami wypełnianie

czekoladowe kubeczki chili z malinami wypełnione czekoladą

Składniki

 • 200 g gorzkiej czekolady (70%), podzielonej na pół
 • 40 ml pełnotłustego mleka kokosowego
 • 4 łyżeczki syropu klonowego (opcjonalnie)
 • dżem z malin, dobrej jakości
 • ostre chili w proszku, do smaku

Przygotowanie

CZEKOLADOWE KUBECZKI

 1. Kubeczki możesz przygotować powoli roztapiając 100 g czekolady nad kąpielą wodną, po czym rozprowadzając wewnątrz papilotków roztopioną czekoladę łyżeczką. Po posmarowaniu papilotów roztopioną czekoladą włóż je do zamrażarki na jakieś 15 minut. Rezultat będzie o wiele lepszy – czekolada nie będzie topić się w dłoniach, kubeczki będą miały ładny połysk i będą chrupkie – jeśli czekoladę utemperujesz przed posmarowaniem papilotków. Poniżej instrukcje jak to zrobić – będziesz potrzebować termometra kuchennego i temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20° C !
  TEMPEROWANIE CZEKOLADY (MOŻNA POMINĄĆ)

 1. Posiekaj 100 g czekolady na drobne kawałki. 25 g odłóż na bok a pozostałe 75 g powoli rozpuść w szklanej misce nad kąpielą wodną (na bardzo małym ogniu).
 2. Gdy czekolada roztopi się, trzeba doprowadzić ją do temperatury 46-48° C. Uważnie jej pilnuj tak by się nie przypaliła i ściągnij znad kąpieli wodnej nieco wcześniej (46° C) bo czekolada ma sporą bezwładność.
 3. W roztopioną czekoladę wmieszaj pozostałe 25 g aż dodana czekolada zupełnie się rozpuści. Teraz trzeba czekoladę schłodzić do temperatury 27° C. Najlepiej zrobić to umieszczając miskę z czekoladą w naczyniu z zimną wodą i paroma kostkami lodu mieszając czekoladę trzepaczką do jajek. Tak jak w przypadku podgrzewania czekolady najlepiej wyciągnąć ją zimnej wody ciut wcześniej i pozwolić temperaturze naturalnie spaść do 27° C.
 4. Gdy czekolada osiągnie 27° C, musimy ją podgrzać do 31-32° C , umieszczając ponownie nad kąpielą wodną. Należy uważać by nie przekroczyła 33° C bo wtedy trzeba będzie proces zacząć od nowa.
 5. Rozprowadź utemperowaną czekoladę po wnętrzu papilotków przy pomocy łyżeczki. Utemperowaną czekoladę poznać po tym, że po umieszczeniu posmarowanego czekoladą papilota w zamrażarce na 5 minut, czekoladowy kubek będzie chrupki, nie będzie topił się w palcach i będzie miał ładny połysk. Po posmarowaniu papilotów roztopioną czekoladą włóż je do zamrażarki na jakieś 15 minut.

CZEKOLADOWY KREM Z CHILI (GANACHE)

 1. Powoli rozpuść pozostałe 100 g czekolady nad kąpielą wodną. Ściągnij z palnika i powoli zacznij dodawać mleko kokosowe cały czas mieszając ręczną trzepaczką do jajek. Czekolada może na tym etapie stwardnieć ale nie przejmuj się, nic straconego. Po dodaniu całego mleko kokosowego powoli dodaj 40 ml wody mieszając aż czekolada ponownie zrobi się gładka i lśniąca.
 2. Do gładkiego kremu czekoladowego dodaj syropu klonowego – nie jest to konieczne bo gorzkawa czekolada dobrze smakuje w zestawieniu ze słodkim dżemem więc zależy co lubisz.
 3. Wmieszaj sproszkowane chili. Ja użyłam ½ płaskiej łyżeczki chili ale najlepiej jego ilość dostosować do smaku próbując krem.
 4. Odłóż krem na bok do ostygnięcia.

WYPEŁNIENIE KUBKÓW

 1. Wyjmij czekoladowe kubeczki z zamrażarki i na dno każdego połóż płaską łyżeczkę dżemu.
 2. Resztę kubeczków wypełnij ostudzonym (to ważne) kremem czekoladowym.
 3. Włóż wypełnione kubeczki do lodówki na kilka godzin aż krem zgęstnieje. Delikatnie zdejmij papierowe papilotki przed konsumpcją.

Uwagi

Moje papierowe papilotki mają dno o średnicy 2.5 cm, górę o średnicy 4.5 cm i mają wysokość 2 cm.